Galvassāpes: mīti un patiesības

Šķiet, ka lielākajai daļai cilvēku kaut reizi dzīvē ir sāpējusi galva. Pēc jaunākajiem Latvijas iedzīvotāju paraduma pētījuma datiem 45% cilvēku ir sūdzības par galvassāpēm dažādu iemeslu dēļ. Daļai cilvēku galvassāpes mēdz būt pat tik spēcīgas, ka īslaicīgi rada darba nespēju un kopumā ievērojami pasliktina dzīves kvalitāti. Vienas no pasaulē biežāk sastopamajām galvassāpēm ir migrēna.

Kas ir migrēna?

Migrēna ir vidēji stipras līdz ļoti stipras galvassāpes, kuras pavada nepatika pret skaņu, gaismu, slikta dūša un varbūt pat vemšana. Migrēnas laikā cilvēks nevar turpināt ierastās ikdienas aktivitātes vai plānotos darbus un viena lēkme var ilgt līdz pat 3 diennaktīm.

Vai zinājāt, ka migrēna saistīta arī ar invaliditāti?

Migrēna kopumā skar ap 15% populācijas un ir 3 visbiežākais ar invaliditāti nodzīvoto gadu (Years lived with disability) izraisošais iemesls pasaulē visos vecumos un abos dzimumos. Aptuveni 2% populācijas slimo ar hronisku migrēnu, kad šādas smagas galvassāpes ir biežāk kā 15 dienas mēnesī. Jaunu darbspējīgu sieviešu vidū migrēna ir otrs biežākais invaliditātes koriģēto dzīves gadu (disability-adjusted life years) cēlonis pasaulē. Tā sastopama arī vīriešiem, taču retāk.

Arī Latvijas iedzīvotāji cieš no migrēnas. Tikai Latvijā nav ierasts runāt par galvassāpēm kā par slimību.  Daudzi cilvēki joprojām nezin, ka galvassāpes var būt ne tikai kādas slimības pazīme, bet arī atsevišķa slimība, kas būtiski ietekmē labbūtību un mazina darba spējas.

Kāpēc mums jārunā par galvassāpēm?

Ja vēlaties veicināt savu darbinieku veselību, aicinām apmeklēt šo izglītojošu semināru par galvassāpēm. Sabiedrības izglītošana veselības jomā ne vien veicinās sabiedrības veselību kopumā, bet arī palielinās darbspējas cilvēkiem ar galvassāpēm un veicinās organizācijas ienākumus.

Seminārā uzzināsiet par:

  • galvassāpju iedalījumiem un veidiem;
  • biežāk sastopamām un vairāk traucējošām galvassāpēm;
  • galvassāpju diagnostiku;
  • ieteikumiem galvassāpju profilaksei un ārstēšanai.

Semināru vada: Dr. Līga Mekša – neiroloģe un algoloģe. Specializējusies bērnu un pieaugušo galvassāpju aprūpē kā arī multiplās sklerozes pacientu aprūpē. Papildus pamata studijām ārste ir ieguvusi arī starptautisku pieredzi un zināšanas, tai skaitā Dānijas un Vīnes Galvassāpju centros. Dr. Mekša vada Rīgas Austrumu Klīniskās Universitātes slimnīcas “Gaiļezers” Galvassāpju vienību un aktīvi iestājas par nepieciešamību migrēnas diagnozi iekļaut kompensējamo diagnožu sarakstā, lai ikvienam būtu pieejami valsts apmaksāti medikamenti šīs slimības ārstēšanai.

Ilgums: 1.5 stunda.

Semināra mērķis: sabiedrības izglītošana par galvassāpēm, kas ietekmē cilvēka produktivitāti un labsajūtu. 

Galvassāpes nešķiro cilvēkus pēc vecuma, dzimuma, rases vai bagātības.

Šī ir iespēja veicināt savu un darbinieku veselību, un labsajūtu, kas veicinās jūsu komandas darbaspējas un ietekmēs organizācijas ienākumus.

Radušies jautājumi? Aizpildiet pieteikumu un mēs ar Jums sazināsimies!