top of page

Kritiskā domāšana un argumentācija

Ilgums

6 stundas

Treneris

Rasmuss Filips Geks

Rasmuss Filips Geks

Argumentācijas un kritiskās domāšanas treneris.

Kritiskā domāšana un argumentācija

Gudri cilvēki vārda spēku ir izpratuši vienmēr. Galu galā, visus savus lēmumus – gan svarīgos, gan mazāk svarīgos -  mēs pieņemam, balstoties uz informāciju, kas mūs pārliecina un kam mēs uzticamies. Kā zināt, kam ticēt un kam nē? Kā objektīvi atšķirt vērtīgo no mazāk vērtīgā? Kā atpazīt melus un manipulācijas? Kā paturēt “skaidru galvu”, domāt un pieņemt lēmumus pašam, nevis kāda ietekmē?Kritiskā domāšana ir svarīga ikvienam cilvēkam, kurš vēlas proaktīvi uzņemties atbildību par savu dzīvi un lēmumiem, taču jo īpaši vadītājiem, kuru lēmumiem ir ietekme uz citu cilvēku, organizāciju, uzņēmumu un sabiedrības dzīvi kopumā.


Kurss aplūkos dažādus kritiskās domāšanas aspektus no argumentācijas skatupunkta. Kursa gaitā runāsim par to, kā (1) izmantot argumentu modeļus, (2) novērtēt piemērus un pierādījumus, (3) atpazīt loģikas kļūdas un (4) kritizēt argumentus.


Mērķis

Sniegt praktiskas zināšanas par kritiskās domāšanas pamata principiem argumentācijā.


Ieguvumi
  • modelēt labus argumentus, atpazīt trūkumus argumentācijā, loģiski un strukturēti izklāstīt argumentu pamatojumu, kā arī atrast argumentam nepieciešamos pierādījumus;

  • pārbaudīt pierādījumu avotus un ticamību, atpazīt dažādus pierādījumu veidus, novērtēt pierādījumu kvalitāti un nozīmi lēmumu pieņemšanā;

  • atpazīt loģikas kļūdas citu argumentācijā un izvairīties no loģikas kļūdu pieļaušanas;

  • konstruktīvi atspēkot citu un kritiski novērtēt savu argumentāciju.



Darba metode

Nelielas lekcijas, praktiski vingrinājumi ar publiskas uzstāšanās elementiem, viedokļrakstu un argumentācijas piemēru izvērtēšana, diskusijas, debates.


Mērķauditorija

Visi tie, kas vēlas attīstīt kritiskās domāšanas un argumentācijas prasmi.


Programma

1. Argumentācijas kvalitāte. Kvalitatīvi argumenti sastāv vismaz no trīs daļām – apgalvojumiem, skaidra pamatojuma, kā arī pierādījumiem. Tomēr bieži argumenti tiek aizstāti ar nepamatotiem apgalvojumiem, neloģisku vai nepilnīgu pamatojumu, kā arī piemēriem, kas neatbilst argumentam un nepierāda tā būtību. Šī kursa daļa apskatīs loģisku, pamatotu un strukturētu argumentu modelēšanu, kā arī iemācīs prasmes, kas nepieciešamas, lai izvairītos no sliktas argumentācijas.


2. Efektīvi un ticami pierādījumi. Kvalitatīvas argumentācijas stūrakmens vienmēr ir empīriski pierādījumi un piemēri, kas sasaista argumentāciju ar notikumiem pasaulē. Lai argumentus pamatotu, tiek izmantoti visdažādākie pierādījumu veidi – personīgi piemēri, statistika, pētījumi, ekspertu viedokļi, modeļi, kā arī ilustrācijas. Tomēr ne visi pierādījumu veidi ir vienlīdz kvalitatīvi. Šī sadaļa attīstīs  spēju atpazīt un novērtēt izmantotos pierādījumus.


3. Loģikas kļūdas. Loģikas kļūdas ir argumentācijas rīki, kas aizstāj kvalitatīviem argumentiem nepieciešamo loģisko pamatojumu ar retoriskiem trikiem. Loģikas kļūdas ir grūti pamanīt, jo tās ir retoriski patīkamas un izklausās pārliecinoši. Uz loģikas kļūdām bieži uzķeras un tās izmanto politiķi, žurnālisti, kā arī dažādu jomu eksperti. Šajā daļā mācīsieties atpazīt loģikas kļūdas gan savā, gan arī citu argumentācijā,  izprast, kā šīs kļūdas veidojās un kā no tām izvairīties. 


4. Argumentācijas kritika. Spēja kritizēt argumentus ir svarīga gan lēmumu pieņemšanā, gan arī vērtējot savas argumentācijas kvalitāti. Prasmes saprast argumenta kritikas būtību, un novērtēt, cik lielā mērā izteiktā kritika ir pamatota un pietiekama, palīdz attīstīt konstruktīvu diskusiju, uzlabot savus izteiktos argumentus un objektīvāk raudzīties uz savu un citu argumentāciju un viedokļiem. Šajā sadaļā mācīsieties saprast argumentācijas kritikas būtību un novērtēt tās pamatojamību.

Interesē mācības?
Piesakies sarunai un pielāgosim tās tavām vajadzībām!

Sazināsimies ar tevi e-pastā!

bottom of page